Ip Tv Sistemleri

Ip Tv Sistemleri

Canlı IPTV veya IP simülasyon yayınları ise canlı televizyon programlarını internette yayınlama anlamına gelir. Bu teknolojiyi günümüzde pek çoğumuz zaten kullanıyoruz. Geçmişte oldukça heyecan verici görünen bu teknolojiler, bugün günlük hayatımızda yer etti bile. Tüm bu IPTV çeşitlerini telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da televizyonunuzdan internet bağlantınız sayesinde rahatlıkla izleyebilirsiniz.
Bu teknoloji, bilginin iki yönlü akışını sağladığı için oldukça önemlidir. Geleneksel televizyon, tek yönlü bir yayındır. Belirli televizyon programları, belirli zaman aralıklarında sadece televizyon üzerinden izlenebilir ve izleyen kişinin herhangi bir etkileşimde bulunması mümkün değildir. IPTV ise televizyon programlarını çevrimiçi hale getiriyor. Kullanıcılar istedikleri an, istedikleri yerden, istedikleri cihazı kullanarak istedikleri programları izleyebiliyorlar. Yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar; bu deneyimi çok daha interaktif bir hale getiriyor. Böylece artık televizyon, kullanıcıların isteklerine göre program üretmek durumunda kalıyor.

Bir televizyon programının IPTV üzerinden yayınlanabilmesi için öncelikle paket olarak alınabilecek ve teslim edilebilecek dijital bir formata dönüştürülmesi ve bunu yaparken de internet protokolünü kullanması gereklidir. Bazı programlar hali hazırda dijital formatta olsa da bazıları standart analog televizyon programı formatında olabilir. İşte bu formattaki programların dijitale gönüştürülmesi gerekir. Videoların sıkıştırılması da bu süreçte oldukça faydalı.
Yoksa bant genişliği yüzünden şebeke ve internet trafiğinde önemli yavaşlamalar meydana gelebilir. MPEG4 ve MPEG2 en yaygın olarak kullanılan sıkıştırma tekniklerindendir. Çoklu yayınlama da programın düzgün seyredilebilmesi için en sık kullanılan yöntemlerdendir. Aynı programı bin kişi de izlese, tek video paketi akışı olur. Böylelikle bu kişiler internet hızları düşmeden, izledikleri video takılmadan IPTV kullanabilirler.