Güvenlik Sistemleri Aksesuarları

Güvenlik kamerası sistemlerine fonksiyon ve işlevsellik kazandırmak amacıyla çeşitli güvenlik kamerası ekipmanları kullanılır. Güvenlik kamerası malzemeleri, sistemde bulunması gereken güvenlik kamerası aparatları ve sisteme ek özellikler kazandıran güvenlik kamerası aksesuarları olarak gruplandırılabilir. Güvenlik kamerası sisteminde genel olarak kullanılan güvenlik kamerası ürünleri ve işlevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Güvenlik Kamerası Monitörü: Güvenlik kameralarından gelen görüntülerin merkezi ya da uzaktan izlenebilmesini sağlayan ekranlara verilen isimdir. İhtiyaca göre farklı büyüklüklere sahip olabilen güvenlik kamerası monitörleri, LED, LCD ve TFT ekranlara sahip olabilir.
Güvenlik Kamerası Oynatıcı: Kayıtlı ya da anlık güvenlik kamerası görüntülerini oynatabilen yazılımdır. Dijital Kayıt dosyalarını okuyabilen bu yazılım sayesinde BMP, JPG, PNG dosya türlerinde ekran görüntü almak mümkün olabilir.
Güvenlik Kamerası Mikrofonu: Güvenlik kameralarında mevcut bulunan ya da harici eklenen mikrofonlar aracılığıyla güvenlik kamerası görüntüleriyle birlikte ses kaydı da yapılabilmektedir. Mikrofonun özelliğine göre sesin netlik kalitesi değişebilmektedir.
Güvenlik Kamerası Harddisk: Güvenlik kameralarından gelen dijital video sinyallerinin kayıt edildiği bileşene verilen isimdir. Güvenlik kamerası harddiskleri, görüntü kayıt cihazlarının (DVR) içerisinde dahili olarak bulunabilmektedir. Güvenlik kamerası harddisk kapasitesine paralel olarak görüntü kaydı süresi değişebilmektedir. Güvenlik kamerası harddisk fiyatları, harddisk türü ve kapasitesine göre farklı fiyat aralıklarına sahip olabilmektedir.
Güvenlik Kamerası Jack: Güvenlik kameralarının montajında kullanılan ürünlere güvenlik kamerası jakı adı verilmektedir. Güvenlik kamerası jackları aracılığıyla kamera sistemi kablolama sürecinde güç, ses, görüntü bağlantıları gerçekleştirilebilmektedir.
Güvenlik Kamerası Güç Kaynağı: Güvenlik kamerası sisteminin çalışabilmesi için gerekli gücü sağlayan güç kaynakları, olası elektrik kesintisine karşı akü ya da UPS üzerinden sistemin çalışmasında devamlılığı sağlayabilmektedir.
Güvenlik Kamerası Ayağı:Güvenlik kameralarının farklı açılardan görüntü alabilmesini sağlayan aparatlardır. Farklı büyüklüklere sahip güvenlik kamerası ayakları, güvenlik kameralarına doğrudan bağlanabileceği gibi güvenlik kamerası muhafaza ürünlerine de bağlanabilmektedir.