Ges Sulama Projeleri

 

Ges Sulama Projeleri

Tarımsal alanlarda şebeke elektriği bulunmaz bu nedenle tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile yapılır. Ancak bu kaynaklar hem maliyetlidir hem gürültülü. Sürekli ek gider çıkarması da cabası. Güneş enerjisi ile yapılan tarımsal sulamalar ise tüm bu yukarıda saydıklarımızın aksine ekonomiktir. Sessiz olmasının yanı sıra çevre dostudur.
Güneşin yaydığı enerjinin sadece 2.000.000’da 1’inin yer yüzüne yansıdığını biliyor muydunuz? Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşin bu %1’lik oranı bile tüm dünyamızı ısıtmaya yetecek güçte. Güneş ışınlarının tamamı yeryüzüne ulaşmaz; %30 civarı dünya atmosferi tarafından geriye yansıtılır ve geri kalan %20’lik dilim atmosfer ve bulutlarda tutulur. Güneş enerjisi ile dünyanın ısısı yükselir ve “yaşam” doğar. Güneşin tam anlamıyla tüm enerjisini yansıtmasa bile bir kısmı dahi dünyanın ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Güneş enerjisi sadece dünyamızı ısıtmakla kalmaz, bize pek çok “çözümü” de beraberinde getirir. Güneş enerjisinin kullanım alanlarından biri tarım. Güneş enerjisi iki ana formda karşımıza çıkabilir; ısıl uygulamalar ve elektrik enerjisi üretimi.
Isıl uygulamalar denince aklımıza; sıcak su üretimi, buhar üretimi, sera ısıtma, kapalı hacimlerin ısıtılması, kapalı hacimlerin soğutulması, yüzme havuzlarının ısıtılması, su üretimi, buz ve tuz üretimi gelir. Elektrik enerjisi uygulamalarını ise fotovoltaik sistemler ve ısıl yöntemler olarak ele alabiliriz.

Güneş enerjili sulama sisteminin faydası nedir öncelikle bu sorunun yanıtı ile başlayalım söze. Güneş enerjili sulama sisteminin sadece kurulum maliyeti vardır, ek giderleri yoktur. Ortalama 25 yıl kadar ömrü vardır eğer bakım koşulları düzenli yerine getirilirse. Tarımsal faaliyetlerin önemli bir kısmını sulama masrafları oluşturur ve bu masraflar direkt olarak enerjiye bağlıdır. Ancak tarım arazileri genelde enerji nakil hatlarından uzak yerde konumlanır. Uzaklık durumunda akülü güneş enerji sistemleri uygulanabilir. Uzun vadede tasarruf sağlayacaktır üstelik.