Ankara Uydu ve Anten Sistemleri

Dünya’nın binlerce kilometre üstünde onlarca ayna var. Bir yerden alınan herhangi bir veriyi başka bir noktaya ulaştıran bu aynalar, kimsenin görmediği isimsiz kahraman gibi görev görürler. İnsanların hizmetine sunulan çok sayıda görevin baş aktörü olan bu aynalar, sessizdirler, sadece görevlerini yaparlar. Başınızı kaldırsanız da onları göremezsiniz; ama aslında baktığınız noktadadırlar. Alıcı kuşlar gibi başımızın üstünde dönüp dururlar. Tahmin ettiğiniz gibi uydulardan bahsediyoruz.

Uzay çağında yaşıyoruz. Artık Dünya insanlara yetersiz geliyor. Ay’da yaşam var mı, Mars’ta su var mı diye tezler ortaya atılırken, uzay turizmi de yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Haliyle uyduların görevleri daha da artacağa benziyor. Artan arz-talep dengesine göre uydu ve anten sistemleri, uzay araştırmaları da farklılık gösteriyor. Uzay istasyonlarından fırlatılan uydular da giderek artıyor. Her ülke, kendi uydusu ile Dünya’da söz sahibi olmanın peşinde. Askeri hareketlerin bile uzaydan izlendiği bir dönem yaşıyoruz. Uzaydan araçların plakalarını okuyabilen devasa gözler, sesleri takip eden büyük kulaklar devletlerin de politikalarını belirlemelerinde etkili olabiliyor.

Uydu sistemlerinin önemini kısaca vurguladıktan sonra konuya biraz daha detaylı bakalım. ‘Uydu’ ifadesini duyunca aklınıza sadece televizyon izlemek için kullanılan bir alet gelmesin. Son 10-15 yılda her tarafı sarmaşık gibi saran uydu sistemleri, uydu kanalları için kullandığımız basit cihazlardan ibaret değil.

Ankara Plaka Okuma Sistemleri

Plaka tanıma sistemi yetkili giriş-çıkış sistemleri, güvenlik uygulamaları, trafik projeleri ve birçok değişik amaçla kullanılabilmektedir. Plaka tanıma sistemi bütün araçların sahip olduğu kimliklerin yani plakaların okunması üzerine kurulmuştur. Plaka tanıma sistemi aracın önünde ve arkasında bulunan plakaların yol üzerine uygun açı ile yerleştirilen bir kamera aracılığı ile görüntüsünün alınıp daha sonra görüntü işleme yazılımından faydalanılarak aracın plaka bilgisi öğrenilir. Araç plakaları kamera sistemi tarafından tanınması için araç plakasının koordinatı bilinmelidir. Koordinat ise renk aralığı sayesinde bulunur ve plaka üzerindeki rakamları ve harfleri okur. Zaman içinde gelişen yazılım ve donanımlar plaka tanıma sistemlerinin daha kararlı şekilde çalışmasını sağlamıştır. Bu sayede plaka okuma sistemleri birçok alanda kullanılmaya başladı. Bu alanları söyle sıralayabiliriz.

Otopark: Bu sistem sayesinde otopark giriş ve çıkışları kontrol edilir. Ücretli otoparklarda ise aracın para ödeyip ödemediği, otoparkta ne kadar kaldığı bilgileri bu sistem sayesinde tespit edilir.

Giriş Kontrolü: Belirli noktaların kontrolü için araçların plakalarını okuyarak güvenliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Paralı Geçiş: Sistem sayesinde paralı yollara giren araçlar tespit edilmektedir.

Sınır Kontrolü: Plaka tanıma sistemi ülkeye giriş ve çıkışları kontrol ederek giriş yapan araçların kimlikleri tespit edilir.

Ceza Uygulama: Plaka tanıma sistemi, hız ihlali, kırmızı ışık ihlali ve trafik kurallarına aykırı davranış yapan sürücüleri tespit eder.

Ankara Kartlı Geçiş Sistemleri

Personel takip sistemleri ilk olarak manuel kart basma saatleri olarak piyasaya sürülmüştü. Peşinden çok yakın sürede kartlı geçiş sistemi teknoloji geliştirildi. Barkodlu kartlı geçiş sistemi yani eski kredi kartları gibi kart okuyucunun şeridinden geçiş sağlatarak takip sağlanırken, kartlı geçiş sistemlerinin şuan ulaştığı nokta ise proximity sistemler olarak girmiştir. Bu sistemler sayesinde şerit bozulması gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Kartlı geçiş sistemleri pdks programı ile entegreli çalışmaktadır. Personeller girişlerde ve çıkışlarda kartlarını 10 cm uzaklıktan cihaza göstererek girişleri ve çıkışları algılattırılır. Bunun sonucunda cihaz hafızasında okutulan kartın kart numarasını ile giriş ve çıkış saatlerini hafızasında tutar bunun doğrultusunda programdan veri çekme işlemi yapıldığında cihazdan bilgileri çekilir ve boşaltılır. Alınan kayıtlar pdks programının veritabanına işler ve dilediğiniz zaman raporlamasını alabilirsiniz.

Kartlı geçiş sistemleri sayesinde insan kaynakları yada personel işlerinin yükü azalmıştır. Zil çaldırma özelliği sayesinde mola saatlerinde zillerini çaldırabilirsiniz. Personel takip sistemlerinde puantaj çok önemli rol almaktadır. Pdks programı sayesinde kartlı geçiş sistemlerinden aldığınız bilgileri dilediğiiniz zaman çalışma saatleriniz ile eşleştirerek toplam çalışma saati, mola, fazla mesai gibi birçok bodro alanlarınızın takibini yapabilirsiniz. Kartlı geçiş sistemi cihazına kartlar cihaz menüsünden tanıtılır. Dilediğiniz zaman cihaz menüsüne engelleme olarak idari kayıt olarak kart tanımı yada şifre tanımlaması yapılabilmektedir. Kartlı geçiş sistemleri bağlantı tiplerine göre ayrılmaktadır. Ethernet, usb, rs232,rs484 olarak bağlantı sağlamaktadır.

Görüntülü Diyafon Sistemleri Nedir?

Diyafon sistemleri hem apartman , iş yerleri gibi yerlerin girişlerinde yer alırken iletişim kurma açısından aynı zamanda ev içinde ve ya ofis içlerinde de birer sistem kuruludur. Böylelikle kullanıcısı tarafınca iletişim kurulması kolaylaştırılmaktadır. Diyafon modelleri arasında bazı seçeneklere yer verilmektedir. Kullanıcılar tarafından en çok merak edilen görüntülü diyafon sistemi nedir sorusuna yeni tasarım sistemler dahilinde son bulmaktadır.

İnterkom Nedir?
İnterkom sistemleri , diyafon sistemlerine göre uygulama açısından farklılık göstermektedir. Yani uygulanan sisteme göre özellikleri bulunmaktadır. İnterkom sistemleri evine , ofisine ve ya apartmanlarına uygun gören alıcılara sistem tarafından faydalar sağlanmaktadır. Diyafon sistemlerinde olduğu üzere , İnterkom sistemleri de görüntülü iletişim sağlayan sistemler sunmaktadır. Güvenlik açısından önlemler alınması her alanda , kötü olaylara karşılık sağlanmaktadır.

İnterkom sistemlerinin sağladığı bir diğer avantaj ise sistemler tarafından tanınmayan kişilerin tespit edilmesini sağlamaktır. Böylece apartmana ve ya sistem her nerede kurulu ise oradaki tanınmayan kişileri belirlemektedir. Yetkili kişiler tarafından ve ya uygulamayı gerçekleştiren personeller , alıcılarının interkom ne demek sorularına , avantajlarını sıralayarak cevap vermektedir.

İnterkom Ve Diyafon Sistemleri Kullananlara Sağlanan Fırsatlar Nelerdir ?
Eğer çocuklu ailelerin tercihi bu sistemler ise her açıdan fırsatlar sunulmaktadır. Öncelikle sistemler , etrafta yer alan güvenlik kameralarına bağlantılı olarak uygulanmaktadır. Böylece İnterkom , Diyafon üzerinden çocuğunuzun yer aldığı oyun alanlarını ve de otoparkları rahatça görüntüleyebilirsiniz. Eğer apartmanda oturuyorsanız ve en üst katta yer alıyorsanız , telefon harici en alt komşunuzla bu sistemler tarafından iletişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca site içerisinde gerçekleşen site yönetimi hakkında , var ise güvenlik personelleri ile de haberleşmenizi kısa yoldan bu şekilde sağlayabilirsiniz. Olası bir hırsızlık durumunda bu sistemler tarafından uyarılma sağlanmaktadır.

Çünkü sistem içerisinde ayrıca , hırsız alarmı yer almaktadır. Eğer alıcı tarafından talep edilir ise bu sistemlerin daha akıllı versiyonu , yani tüm bunlara ek olarak uzaktan yönetme kapsamında hizmet verilmesi istiyorsanız sistemi uygulayan yetkililere belirtmeniz gerekmektedir. Böylelikle ev , ofis gibi sistemin kurulu olduğu mekanlarda bulunmasanız dahi ileri gelişmiş teknolojisi sayesinde sistemlerin seçimlerinde bulunurken , bugüne kadar adı duyulmuş ve kalitesi ile göz doldurmuş yerlerden almaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Hizmet alınacak şirket belirlendikten sonra , alıcıların ihtiyaçlarına yönelik seçeneklere yer vermesi gerekmektedir. Bu durum ekonomik açıdan fayda sağlamaktadır.

Ankara Güneş Enerji Sistemleri

Enerji, ülkelerin sosyal ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyinin belirlenmesindeki en önemli parametrelerden biridir. Bunun paralelinde, artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme ile enerji ihtiyacı günden güne artmaktadır. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre dünya enerji ihtiyacının 2007 ila 2030 arasında % 40 artış göstermesi öngörülmektedir. Tüm bunlarla beraber enerji kullanımı, bütün dünyanın yüz yüze olduğu iklim değişikliği ve küresel ısınma probleminin de baş aktörüdür.

Fosil yakıtlar dünyada kullanılan birincil enerji kaynağıdır (% 80). Fosil yakıtların enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılması sonucu karbon (C) elementi ortaya çıkar. Karbon emisyonu sonucu atmosferdeki karbon elementi miktarı geçtiğimiz yüzyılın 1,3 katı değerine ulaşmıştır ve önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu oranın 1,4 kata ulaşması öngörülmektedir. Yine karbon emisyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan sera gazı etkisiyle (Greenhouse Effect) dünyanın ortalama ısısı geçtiğimiz yüzyıla kıyasla 0.74˚C’lik bir artış göstermiştir. Diğer taraftan Enerji Enstitüsü’nün verilerine göre dünyadaki petrol rezervlerinin 46-50 yıl arasında, doğalgaz rezervlerinin 63-119 yıl arasında ve kömür rezervlerinin ise 200-250 yıl arasında tükenmesi öngörülmektedir. Bu durum özellikle doğalgazda Rusya’ya bağımlı bir pazar ortamı oluşturmaktadır. Buna alternatif olarak kaya gazı ve buz gazı arama çalışmaları yapılmıştır.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, kaya gazı bulma konusunda ciddi yatırımlarının sonucu olarak bir kaya gazı ihracatçısı durumuna gelmiştir. Bu her ne kadar daha maliyetli bir sistem olsa da doğalgaz fiyatlarında düşüşe neden olmuştur. Kaya gazının güvenliği konusunda kuşkular bulunmaktadır ve kaya gazı çıkarma işlemleri sırasında yeraltı sularının kirlendiği iddiaları mevcuttur. Buz gazı ise özellikle Japonya’nın bu konudaki çalışmaları ve yatırımları sonucunda keşfedilen bir enerji kaynağıdır. Denizlerin altında bulunan metan hidrattan (yanıcı buz) elde edilen bu gaz, yeni bir enerji kaynağı olarak görülmektedir. Fakat çevre uzmanları deprem riskine karşı uyarıda bulunmakta ve diğer fosil yakıtlara göre daha temiz bir enerji kaynağı olarak görülen buz gazının ısıyı hapsetme konusunda karbondioksitten 20 kat daha güçlü olduğunu belirtmektedirler. Tüm bu veriler ışığında fosil yakıt kaynaklarının tükenmesi ve enerji üretimi için bu kaynakların kullanımı sonucu ortaya çıkan ekolojik etkiler, ülkeler arası gelişmişlik düzeyi arasındaki farkı gösteren enerji tüketimini, acil çözüm isteyen bir problem olarak ortaya çıkartmaktadır.

Fosil kaynakların sınırlılığı ve bu yakıtların ekolojik etkileri, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını her geçen gün daha da önemli hale getirmektedir. Güneş enerji sistemleri çevre dostu yanıyla fosil yakıtlara alternatif olabilecek türde bir enerji kaynağıdır. Her yıl dünya üzerinde oluşan güneş ışınımı bugüne kadar bilinen tüm fosil yakıt rezervlerinin 160 katıdır. Dolayısıyla güneş enerjisi miktarı ile ilgili bir problem olmadığı ortadadır. Önemli olan bu enerji kaynağını en verimli şekilde kullanıma çevirmektir.

Dünya için en önemli enerji kaynağı, dünya ve atmosferin fiziksel oluşumuna da yol açmış olan güneş enerjisidir. Rüzgâr enerjisi, okyanus termal enerjisi, dalga enerjisi ve biokütle enerjisi güneş enerjisinin başkalaşmış birer formu olarak ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra bir çeşit toplanmış biokütle materyali olarak ele alınan fosil yakıtlar da güneş enerjisinin bir formu olarak kabul edilir . Her yıl dünyaya ulaşan güneş enerjisi miktarı bilinen kömür rezervlerinin 50 katı ve petrol rezervlerinin ise 800 katıdır. Dolayısıyla güneş enerjisi bol, yenilenebilir, sürdürülebilir ve bedavadır. Ayrıca da kullanımı ile geleneksel enerji kaynakları kullanımı sonucu ortaya çıkan çevre sorunlarından tamamen uzaktır.